Oto dlaczego twój nos zawsze jest zimny – nawet gdy nie ma zimy

cold

Dlaczego przez cały rok twój nos jest lodowato zimny?

Kiedy jest zima, zwykle akceptujemy fakt, że nasze dłonie, stopy i twarz mogą zmarznąć. Nawet gdy jesteśmy w środku. A jeśli chcemy, możemy założyć dodatkowe skarpety, szalik lub założyć rękawiczki, aby ogrzać nasze zimne części ciała. Ale dlaczego nasz nos robi się zimny nawet w środku lata?

Najczęstszym powodem, dla którego Twój nos staje się zimny, jest to, że faktycznie jest Ci zimno. Ale jeśli czujesz się doskonale ciepły, to jedna z poniższych przyczyn może być odpowiedzialna za Twój zimny nos.

Tarczyca

Nie chcemy Cię od razu straszyć, ale zimny nos może wskazywać na problem z tarczycą. Kiedy twoja tarczyca nie działa tak, jak powinna, twoje ciało ma tendencję do zakładania, że jest zimno. Nawet wtedy, gdy w ogóle nie czujesz zimna. Ponieważ twoje ciało będzie ciężko pracować, aby ogrzać cię z powrotem, spowolni inne funkcje, takie jak twój metabolizm. To oszczędza energię i ciepło, ale powoduje również, że twój nos staje się zimny. Jeśli czujesz, że twoje objawy mogą pasować do dysfunkcji tarczycy, to może chcesz sprawdzić to u lekarza. Tak dla pewności!

Mózg

Twój mózg potrzebuje krwi do funkcjonowania. A ponieważ masz tylko ograniczoną ilość krwi w swoim ciele, twój mózg będzie używał krwi innych części ciała do pracy. Zwłaszcza gdy musisz myśleć o czymś naprawdę intensywnie. Jeśli używasz więcej pojemności swojego mózgu, twój mózg będzie potrzebował więcej krwi do funkcjonowania. I może dostać tę krew z twojego nosa, powodując, że twój nos będzie wtedy zimny.

W eksperymencie przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu w Nottingham stwierdzono, że osoby zestresowane lub pracujące bardzo ciężko nad jakimś zadaniem, mają zimny nos. Skąd naukowcy wiedzieli, że ich badani mają zimne nosy? Użyli kamery, która wykrywa ciepło; kamery termicznej.

Więc następnym razem, gdy twój nos stanie się zimny, może to po prostu oznaczać, że włączasz swój mózg do pracy!

Przeczytaj także: Dowiedz się dlaczego zimno może być dla Ciebie dobre

Source: Margriet, Livestrong | Image: Unsplash, Vadim Fomenok