Oto jak zmniejszyć szkodliwe skutki siedzenia przez cały dzień

sitting all day

Czy spędzasz dużo czasu w pozycji siedzącej?

Wiele osób pracuje na stanowiskach biurowych. A to oznacza, że spędzają dużo czasu siedząc za komputerem, wpatrzeni w swoje ekrany. A kiedy wracamy do domu, lubimy zrelaksować się na kanapie i obejrzeć jakiś serial. Całe to siedzenie nie jest zbyt korzystne dla naszego zdrowia. Ale na szczęście znaleziono lekarstwo.

Zdrowie

Jeśli spędzasz godzinę za godziną siedząc na krześle lub kanapie, jesteś narażony na rozwój niektórych chorób przewlekłych. Takich jak cukrzyca, choroby serca, rak i demencja. Ludzie, którzy dużo się ruszają w ciągu dnia, są o wiele mniej narażeni na te choroby. Oznacza to, że siedzenie przez cały dzień bez żadnej formy ćwiczeń lub ruchu, może prowadzić do wczesnej śmierci. I najbardziej niefortunna wiadomość; po prostu pójście na siłownię lub na bieg może faktycznie nie zmniejszyć skutków twojego nieaktywnego stylu życia.

Rozwiązanie

Na szczęście jest coś, co zmniejszy szkodliwe skutki siedzenia przez cały dzień. I w rzeczywistości jest to całkiem łatwe do zrobienia! Naukowcy odkryli, że jeśli co pół godziny wybierasz się na pięciominutowy spacer, możesz już znacznie zmniejszyć negatywny wpływ siedzenia przez cały dzień na zdrowie. Według Science Alert, pięciominutowy spacer obniżył u uczestników poziom cukru we krwi i ciśnienie krwi.

A to nie jedyna zaleta pięciominutowego spaceru. Naukowcy odkryli również korzyści dla zdrowia psychicznego. Spacerowanie przez pięć minut po trzydziestu minutach pracy sprawiało, że pracownicy czuli się mniej zmęczeni, wprawiali ich w lepszy nastrój i czuli, że mają więcej energii.

Jeśli więc spędzasz dużo czasu na krześle, możesz ustawić alarm co trzydzieści minut. Tylko po to, żebyś mógł wstać i spacerować przez pięć. Od razu poczujesz się lepiej!

Przeczytaj także: Długa wędrówka czy krótki spacer? Który z nich jest dla Ciebie lepszy?

Source: Science Alert | Image: Unsplash, Daria Nepriakhina