Oto oznaki, że możesz mieć dysleksję kierunkową

spatial dyslexia

Masz problem z odróżnieniem lewej strony od prawej?

Czasami trudno jest przypomnieć sobie, gdzie zaparkowałeś samochód lub, z którego kierunku przyszedłeś podczas spaceru po nowym mieście. Każdemu czasami brakuje poczucia kierunku, ale jeśli zawsze masz problem z zapamiętaniem, która ręka jest prawą, a która lewą, możesz cierpieć na dysleksję kierunkową.

DTD

Inna nazwa dysleksji kierunkowej to Rozwojowa Dezorientacja Topograficzna, w skrócie RDT. Nie ma to nic wspólnego z Twoją inteligencją, oznacza jedynie, że jesteś bardziej podatny na zgubienie się gdzieś. W artykule Libelle, neurolog Phyllis Vanwalleghem, opisuje to jako brak umiejętności wizualizacji. Najwyraźniej ludzie z DTD mają problemy z wizualizacją trójwymiarowego planu na podstawie tego, co widzą ich oczy. Oznacza to, że brakuje im umiejętności orientacji, co powoduje, że łatwo się gubią. Dla osób z dysleksją kierunkową może to powodować problemy i ograniczać ich w codziennym życiu.

Wskazówki

Ten rodzaj dysleksji został odkryty dopiero w 2009 roku i jest uważany za dość „nowe” schorzenie. Jest ona również bardzo rzadka. Oznacza to, że szanse na to, że masz DTD, są bardzo małe. Możesz po prostu być kiepski w czytaniu map. Jeśli masz DTD, istnieją pewne sposoby, aby dosłownie nawigować przez ten stan. Vanwalleghem daje kilka wskazówek, które mogą również działać, jeśli po prostu brakuje ogólnego poczucia kierunku. Zaleca, aby poprosić o wizualne wskazówki, gdy ktoś tłumaczy Ci w jakim iść kierunku. Zamiast mówić „w lewo” lub „na północ od…”, poproś ludzi o opisanie miejsc. Jeśli opowiedzą o kolorowych kwiatach przed sklepem spożywczym i dużej wieży zegarowej, w kierunku której trzeba iść, może być łatwiej dostać się z punktu A do punktu B. GPS też może być bardzo pomocny.

Vanwalleghem zastrzega jednak, że te wskazówki nie sprawią, że nagle staniesz się geniuszem nawigacji. Po prostu sprawią, że życie będzie trochę mniej trudne do nawigowania.

Przeczytaj także: Jak wciąż uczyć się nowego języka, gdy jest się starszym?

Source: Libelle | Image: Unsplash, Elio Santos