Jak wciąż uczyć się nowego języka, gdy jest się starszym?

language

Jeśli chcesz się nauczyć nowego języka, wiek nie musi być problemem

Chociaż prawdopodobnie nauczyłeś się więcej niż jednego języka w szkole, twój francuski, niemiecki, hiszpański lub angielski może nie być tym, czym był kiedyś. A teraz wydaje się niemożliwe, aby nadal uczyć się nowego języka. Jak można nadal rozszerzać swoje obce słownictwo, gdy jesteś starszy?

Młode mózgi

Kiedy jesteś młodszy, nie myślisz o tym zbyt wiele; nauka jest dość łatwa i nawet nie lubisz ćwiczyć tych obcych słów, więc nie poświęcasz zbyt wiele uwagi na zajęciach. Ale jak zawsze: nie wiesz, co masz, dopóki tego nie stracisz, a nauka nowego języka staje się znacznie trudniejsza, gdy się starzejesz. Według Matta Leonarda z Uniwersytetu w San Francisco, dzieje się tak z powodu plastyczności naszego mózgu. Plastyczność mózgu to zdolność naszego mózgu do uczenia się i przetwarzania nowych informacji. Wszystkie informacje, które otrzymują dzieci, są w zasadzie nowymi informacjami; wciąż uczą się o świecie i wszystkim, co się w nim znajduje. Plastyczność ich mózgów, czyli zdolność do uczenia się nowych rzeczy, jest większa niż u dorosłych.

Kiedy stajesz się starszy, oddzielasz wszystkie dźwięki, które słyszysz wokół siebie. Kategoryzując je na dźwięki „ważne” i „nieważne”. Dźwięki, których używają twoi rodzice, twój język ojczysty, są oznaczone jako ważne. Resztę informacji w zasadzie ignorujemy. Leonard wyjaśnia Scientias, że kiedy się starzejemy, nasze mózgi wolą stabilność, co powoduje, że trzymamy się starego i ignorujemy „nowe”. Twój mózg preferuje stare informacje. Oznacza to, że uczenie się nowego języka powoduje konflikt pomiędzy naszą potrzebą stabilności (stare) a potrzebą przetwarzania nowych informacji (nowe).

Uczenie się, gdy jesteś starszy

Czy zatem nauka nowego języka, gdy jesteś dorosły jest całkowicie bez sensu? Zdecydowanie nie. Jako osoba dorosła masz lepsze zrozumienie gramatyki i szerszy zasób słownictwa w swoim języku ojczystym. Oznacza to, że łatwiej będzie przenieść tę wiedzę na nowy język. Wszystko czego potrzebujesz to dyscyplina i wytrwałość. Musisz dużo ćwiczyć, powtarzać wszystkie słowa, których się uczysz i starać się mówić w tym języku, gdy jesteś na wakacjach. Według Ricka de Graaffa, profesora zajmującego się wielojęzycznością, jeśli musisz mówić w danym języku (na przykład podczas wakacji), możesz nauczyć się języka szybciej niż gdybyś tylko się go uczył. W wywiadzie dla Radar mówi on, że bycie zanurzonym w kulturze i kontekście społecznym języka może być korzystne.

Jeśli więc jednym z Twoich noworocznych postanowień jest nauka nowego języka, to nie martw się, nadal możesz poprawić swoje umiejętności językowe. Nieważne, ile masz lat!

Przeczytaj także: Dowiedz się: ile z naszych godzin pracy spędzamy na lenistwie?

Source: Max Vandaag, Scientias, Radar | Image: Pexels, Leeloo Thefirst