Oto wpływ, jaki późne chodzenie spać ma na twoje zdrowie psychiczne

mental health

Zwiększasz ryzyko wystąpienia kilku chorób psychicznych

Jeśli chcesz dokończyć zadanie, pracujesz do późna lub po prostu dlatego, że serial Netflix jest zbyt ekscytujący; wszyscy czasami kładziemy się późno spać. Ale co, jeśli przez większość nocy kładziesz się spać późno? Najwyraźniej bycie nocnym markiem może negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie psychiczne.

Rytm biologiczny

Istnieją oczywiste powody, dla których późne chodzenie spać może być złe dla zdrowia. Rozumie się samo przez się, że pozostawanie do drugiej w nocy, kiedy trzeba wstać o ósmej, nie zdziała cudów dla twojego fizycznego i psychicznego samopoczucia. Istnieją jednak inne, mniej oczywiste sposoby, w których pora snu wpływa na Twoje zdrowie. Nature Communications, czasopismo publikujące badania, stwierdza, że ludzie, którzy lubią wstawać wcześnie rano, mają niższe ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym w porównaniu z osobami, które lubią zostawać do późna.

Badania

W badaniu, które zostało przeprowadzone na Uniwersytecie w Exter, wykorzystano dane od 700 000 uczestników. Uczestnicy ci mieli powiedzieć, czy są osobą poranną, czy prawdziwą nocną sową. Po tym zbadano ich DNA. Badania te wykazały, że ludzie, którzy lubili późno chodzić spać, byli bardziej podatni na problemy ze zdrowiem psychicznym. Należą do nich takie kwestie jak depresja, lęk i schizofrenia. Nocna sowa jest o dziesięć procent bardziej narażona na rozwój schizofrenii niż osoby, które chodzą spać wcześnie.

Według Samuela Jonesa, który jest badaczem w dziedzinie genetyki na Uniwersytecie w Exeter, nocne sowy lubią pracować przez sen, co oznacza, że pokonują uczucie senności, powodując, że zostająaktywne  dłużej. Jones twierdzi, że ma to pewien negatywny wpływ na mentalność tych nocnych sów. Wydział Psychiatrii Uniwersytetu Columbia dodaje, że ludzie, którzy są uważani za psychicznie „zdrowych”, mogą wykazywać oznaki niepokoju i lęku psychicznego, gdy mieli zły sen.

W tym przypadku pójście do łóżka trochę wcześniej nie mogło zaszkodzić!

Przeczytaj także: Badanie pokazuje, że ogrodnictwo może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka

Source: Elegance, Columbia Psychiatry | Image: Unsplash, Isabella and Zsa Fischer