Sekret szczęścia: te rzeczy uczynią cię szczęśliwszym

happier

Według najszczęśliwszego kraju na świecie, to uczyni cię szczęśliwszym

Przez pięć lat z rzędu Finlandia utrzymywała najwyższą pozycję, jeśli chodzi o szczęście. Finlandia jest, według World Happiness Report, najszczęśliwszym krajem na świecie. Ale jaki jest sekret tego szczęścia? Frank Martela, fiński filozof i badacz psychologii zapewnia pewien wgląd w czynniki, które przyczyniają się do szczęścia. W artykule, który napisał dla CNBC, wymienia trzy rzeczy, które powinieneś przestać robić, aby stać się szczęśliwszym.

1. Przestań się porównywać

Finowie nie porównują się z innymi. W zasadzie nie ma za bardzo co porównywać. Według Marteli, Finowie nie afiszują się swoim bogactwem. Kiedy komuś dobrze się wiedzie, nie będzie tego pokazywał. Będą po prostu jak „zwykli ludzie”. Martela cytuje poetę Eino Leino z jego słynnym wierszem: „Kell’ onni on, se onnen kätkeköön”, co oznacza, że zawsze, gdy ma się „szczęście”, należy je ukryć. Jest to nawet odbierane jako przekonanie: jeśli będziesz się chwalić swoim szczęściem, na pewno je stracisz. W swoim artykule Martela pisze o czasie, kiedy wpadła na zamożnego Fina: „Pchał swojego malucha w wózku w kierunku przystanku tramwajowego. Mógł kupić sobie drogi samochód lub wynająć kierowcę, ale wybrał komunikację miejską.”

Kiedy jesteś zamożnym Finem, będziesz zachowywał się jak wszyscy inni. Oznacza to, że niekończące się porównywanie się z innymi, gdy chodzi o sukces, nie będzie już problemem. Bądź więc jak Finowie i przestań próbować dorównać sukcesom innych ludzi.

2. Nie ignoruj natury

Finowie kochają przyrodę. W badaniu z 2021 roku okazało się, że 87% Finów postrzega naturę jako ważną część swojego życia. Choćby dlatego, że daje im spokój i powoduje relaks. Dlatego wielu Finów lubi spędzać wakacje na łonie natury. I nie chodzi tu tylko o przygodę typu „glamping”. Finowie idą na całość: camping jest lepszy z mniejszym luksusem. Preferują więc wakacje bez prądu i bieżącej wody. Według Toolbox Finland, bliski związek Finów z naturą wynika z tego, że Finlandia dopiero niedawno się zurbanizowała. Oznacza to, że wielu ludzi ma rodziców lub dziadków, którzy mieszkali na obszarach wiejskich.

Około 75% powierzchni kraju pokryte jest zielenią, a kolejne dziesięć procent to jeziora i rzeki. Oznacza to, że gdziekolwiek byś nie mieszkał, zawsze będziesz blisko natury. I właśnie dlatego Martela zaleca, aby każdy spędzał czas na łonie natury.

3. Nie łam zaufania

Kolejną cechą Finów jest to, że są bardzo ufni. Ufają sobie nawzajem i cenią sobie uczciwość. Oznacza to, że gdy stracisz coś cennego w Finlandii, szanse na odzyskanie tego są naprawdę wysokie. Finowie ufają nie tylko swoim przyjaciołom i ludziom wokół nich, ale także swojemu rządowi, policji i politykom. Z tym wiąże się poczucie odpowiedzialności. Każdy czuje się odpowiedzialny za ogólny sukces kraju i wiele osób zgłasza się do organizacji wolontariackich.

Pomyśl więc o wszystkich sposobach, w jakie możesz pomóc swojej społeczności i o tym, jak możesz być bardziej godną zaufania osobą. I otaczaj się godnymi zaufania ludźmi.

Jeśli będziesz trzymać się tych trzech rzeczy, możesz stać się tak szczęśliwy jak Finowie!

Przeczytaj także: Dobre samopoczucie: 4 wskazówki, jak pozytywnie rozpocząć nowy rok

Source: CNBC, Translation Flowers, Toolbox Finland | Image: Unsplash, Lidya Nada