25 ukrytych w samochodach funkcji, o których nie wiesz

ukryte funkcje samochodów

Prawdopodobnie spędzasz sporo czasu w swoim samochodzie, ale jak dobrze go znasz?

Niezależnie od marki lub modelu z pewnością twój samochód ma funkcję, której jeszcze nie znasz. Czasami dzieje się tak dlatego, że jest ukryta i trudna do znalezienia, a w innych przypadkach jest to coś, co przez cały czas było przed twoimi oczami. Od bezpieczeństwa po higienę, oto 25 ukrytych funkcji, które zasługują na uwagę.

1. Kolory pod maską

car

Tak naprawdę nie trzeba być mechanikiem, aby rozeznać się pod maską. Nowoczesne samochody mają kolorowe oznakowania, aby można było zidentyfikować różne części silnika, więc bardzo łatwo zorientujesz się, na co zwrócić uwagę między serwisowaniami.

Każda z części, jak wskaźnik poziomu oleju i zatyczki płynu do chłodnicy, płynu hamulcowego i płynu do spryskiwaczy szyb, ma swój własny kolor. Możesz więc samodzielnie wykonać proste konserwacje, a naprawdę skomplikowane rzeczy pozostawić ekspertom. W większości samochodów wymienione wyżej części są żółte i niebieskie, ale niektóre marki robią je w kolorze zielonym lub czerwonym.

2. Ukryty Jeep

car

OK, ta funkcja nie jest aż tak przydatna, ale mimo wszystko fajna. Większość dużych producentów umieszcza w swoich samochodach ukryte wiadomości, zabawne odniesienia lub wspomnienia z przeszłości. Opel, Mercedes-Benz, Hyundai i Chrysler to tylko niektóre z marek, które umieszczają tego rodzaju ukryte wiadomości.

Szczególnie znana jest z tego amerykańska marka Jeep. Magazyn samochodowy „Car and Driver ” znalazł aż 30 takich „jajek niespodzianek”. W Jeepie Renegacie. Większość z nich nawiązuje do legendarnego Jeepa Willy’s, przodka z czasów II wojny światowej. Tak się składa, że masz jeepa? Dobrze się zatem przyjrzyj. Być może rozpoznasz gdzieś kształt Willy’s.

3. Flakon w VW Garbusie

car

Od lat 50. Volkswagen umieszczał mały flakon na desce rozdzielczej oryginalnego Garbusa. W epoce hippisów lat 60. i 70. opcja ta stała się bardzo popularna. Flakon idealnie nadawał się do kwiatków, ale można go również było wykorzystać na przechowywanie długopisów, wykałaczek, a nawet szminki.

Kiedy VW przywrócił Garbusa w 1998 roku pod nazwą New Beetle, przywrócił również flakon. Zniknął on jednak ponownie, gdy model został odnowiony w 2011 roku. Jeśli więc masz bardzo starego lub nieco nowszego Garbusa, nie zapomnij ożywić go pięknym kwiatem!

4. Ukryta przestrzeń ładunkowa

Samochody miejskie są małe, ale wiele modeli ma ukryte przestrzenie ładunkowe. Na przykład Honda Jazz i Civic są wyposażone w system Magic Seat. Umożliwia on złożenie tylnych siedzeń w celu uzyskania większej przestrzeni ładunkowej. W ten sposób możesz zabrać długie przedmioty, które nie mieszczą się w bagażniku. Możesz również złożyć oparcia przednich siedzeń, aby mieć więcej miejsca na nogi na tylnym siedzeniu. Możesz też oczywiście uciąć sobie drzemkę.

 

5. Osuszacz hamulców BMW

car

Projektanci samochodów nieustannie pracują nad nowymi sposobami zwiększania bezpieczeństwa samochodów. A nic nie jest bezpieczniejsze niż zestaw dobrych hamulców. Aby przeciwdziałać zmniejszonej sile hamowania spowodowanej deszczową pogodą, BMW opracowało system osuszania hamulców. Jest on aktywowany, gdy tylko czujnik deszczu wycieraczek przedniej szyby zostanie uruchomiony. W tym momencie klocki hamulcowe są dociskane nieco bliżej tarcz, aby pozostały suche. W ten sposób zawsze masz wystarczającą siłę hamowania, aby zatrzymać się na mokrej nawierzchni. Pewnie nawet nie wiesz, że twoja „beemka” tak robi.

6. Ocieplanie szyi

car

Ogrzewanie foteli jest obecnie stosunkowo dobrze znaną opcją w nowoczesnych samochodach, jednak niektóre marki idą jeszcze dalej, aby zapewnić pasażerom komfort. Oferują ocieplanie szyi specjalnie dla tych, którzy chcą mieć otwarty dach swojego kabrioletu w chłodniejsze dni.

Mercedes-Benz po raz pierwszy wymyślił tę funkcję w 2015 roku pod nazwą Airscarf. Wkrótce w ich ślady poszli konkurenci, Audi i BMW. Systemy działają poprzez wydmuchiwanie ciepłego powietrza z zagłówków. Oczywiście temperatura i dokładny kierunek są w pełni regulowane. Dzięki temu pasażerom jest przyjemnie i ciepło nawet podczas jazdy.

7. Kontrola świateł drogowych EyeSight Subaru

car

Nie ma nic bardziej irytującego niż czekanie na sygnalizacji świetlnej. Zwłaszcza jeśli nie widać, kiedy zmienia kolor na zielony. Subaru wpadło na rozwiązanie. System EyeSight ostrzega za pomocą miękkich sygnałów dźwiękowych, że rząd samochodów przed tobą rusza.

Wygodne rozwiązanie, jeśli akurat nie zwracasz uwagi na światła lub jeśli słońce świeci ci w oczy. EyeSight może również utrzymywać ustaloną odległość od pojazdu znajdującego się z przodu i ostrzegać o obiektach, w które możesz uderzyć. Inne marki nazywają tę funkcję tempomatem adaptacyjnym.

8. Wykrywanie zmęczenia

car

Nawet jeśli robisz regularne przerwy na kawę, nadal istnieje szansa, że zmęczy cię długa jazda. Dobrze, jeśli siedzisz wygodnie na tylnym siedzeniu, jednak kiedy to ty kierujesz pojazdem, szybko może zrobić się niebezpiecznie. Producenci samochodów są tego świadomi.

Kilka firm opracowało niezależnie od siebie systemy, które nie pozwalają zasnąć śpiącym kierowcom. Na przykład system Mercedesa Attention Assist wprawia kierownicę w wibracje, gdy wyczuje, że pojazd zaczyna skręcać. Jeśli kierowca nadal nie interweniuje, system delikatnie pociąga kierownicę w przeciwnym kierunku, aby utrzymać samochód między liniami.

9. Ukryty odkurzacz

car

Odkurzanie samochodu nie jest przyjemną pracą. A to kabel jest za krótki, a to trzeba walczyć z dyszą odkurzacza, która nie wpasowuje się w kontury wnętrza samochodu. W ten sposób nigdy nie usunie się brudu z trudno dostępnych zakamarków. I nawet nie wspominaj o odkurzaniu między siedzeniami.

W Hondzie doskonale zdawali sobie z tego sprawę. W modelu Odyssey zastosowano wbudowany odkurzacz z długim wężem. Tak zwany HondaVac można zabrać wszędzie, nie wymaga gniazdka i można go opróżnić naciśnięciem przycisku. Wygodne przy dzieciach!

10. Oszczędzanie paliwa

car

Materiał, z którego wykonany jest samochód, ma ogromny wpływ na jego wydajność. Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie zużycia paliwa jest zmniejszenie jego wagi. Ponieważ aluminium może być tak wytrzymałe jak stal, ale znacznie lżejsze, obecnie producenci samochodów często wybierają ten materiał.

Ford rozpoczął tę praktykę dość wcześnie. W 2015 roku marka sprawiła, że pickupy były o około 300 kilogramów lżejsze od swoich poprzednich modeli. Według Forda redukcja masy spowodowała zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 29%, w zależności od typu silnika.

11. Easy Fill Nissana

Napowietrzanie opon to dla wielu osób prosta, ale żmudna praca. Wystarczy wpompować trochę powietrza i gotowe, prawda? Nie do końca. Istotna jest dokładna ilość powietrza, którą pompujesz do opon. Ma to wpływ na styl jazdy i ekonomię samochodu. Dlatego w 2008 roku we wszystkich samochodach obowiązkowy stał się system monitorujący ciśnienie w oponach.

System Nissan Easy-Fill Tyre Alert nie tylko monitoruje ciśnienie, ale także pomaga kierowcy napompować opony. Kiedy osiągniesz idealny poziom ciśnienia, usłyszysz klakson. Zbyt mocno napompowane opony? W takim wypadku światła awaryjne migną trzy razy, informując o konieczności wypuszczenia powietrza.

12. Asystenci jazdy

Dzisiejsze samochody są pełne systemów komputerowych. Producenci starają się, aby za ich pomocą jazda była coraz łatwiejsza. Czasami samochód może niemalże jechać sam. Dlatego warto przyjrzeć się systemom, jakie oferuje twój samochód. Niektóre są aktywowane automatycznie, inne wymagają działania kierowcy.

Istnieje, na przykład, funkcja wspomagania zjazdu ze wzniesienia, która zapobiega zbyt szybkiemu staczaniu się samochodu ze stromego zbocza. Inne czujniki pozwalają niektórym samochodom rozpoznawać zagrożenia, widzieć w ciemności i wspomagać parkowanie.

Kontynuuj czytanie na następnej stronie.