15 historycznych zdjęć, które przyprawią Cię o dreszcze

1928 – lew wytwórni MGM

Czy oglądałeś kiedykolwiek film ze słynnego Metro Goldwyn Mayer Studios (MGM)? Jeśli tak, na pewno na początku widziałeś ryczącego lwa. Oczywiście trzeba go było najpierw sfilmować – na tym zdjęciu widać, jak to zrobiono. W tamtym czasie nie można było jeszcze edytować filmów, więc wszystko musiało być prawdziwe. Tutaj możemy zobaczyć, jak dwóch dżentelmenów filmowało lwa, dopóki nie nagrało doskonałego ryku.

1936 – mężczyzna odmawiający nazistowskiego pozdrowienia wśród setek ludzi

Wśród setek ludzi wykonujących nazistowskie pozdrowienie August Landmesser odmawia udziału. Mieszkańcowi Hamburgu nie pozwolono poślubić żydowskiej narzeczonej Irmy Eckler po wprowadzeniu prawa rasowego. Landmesser, który pracował dla NSDAP, zrezygnował i odmówił zerwania z narzeczoną. Oboje próbowali uciec do Danii, lecz na próżno. Ostatecznie Eckler zginąła w obozie koncentracyjnym. Landmesser został wcielony do Wehrmachtu, batalionu karnego w 1944 roku, jednak potem słuch o nim zaginął. W 1949 roku został oficjalnie uznany za zmarłego. Wiele lat po wykonaniu powyższego zdjęcia jego córka nagle go rozpoznała.

1937 – Zeppelin lecący nad Manhattanem

Zdjęcie sterowca lecącego nad Nowym Jorkiem zostało zrobione zaledwie kilka godzin przed katastrofą samolotu. Zeppelin zapalił się, a ogień rozprzestrzenił się na tył samolotu. Pasażerowie i załoga poczuli w tym momencie lekki szok, ale dopiero później zorientowali się, co się właściwie dzieje. Jedna część za drugą eksplodowały i kilku pasażerów oraz członków załogi wyskoczyło z płonącego sterowca. Z 97 osób na pokładzie 35 zmarło tego dnia. Jeden z ocalałych, 8-letni wówczas Werner Doehner, został wyrzucony z płonącego sterowca przez matkę. Zmarł w 2019 roku.

1938 – kobieta z wózkiem

 

Zdjęcie kobiety spacerującej z wózkiem to nic szczególnego, jednak „wózek” na tym zdjęciu wygląda przerażająco i nie do końca przypomina wygodne miejsce dla dziecka. Był jednak używany u niemowląt w 1938 roku. Wojna miała właśnie wybuchnąć, a wózek miał chronić dzieci przed atakami gazowymi. Matka ma na twarzy maskę przeciwgazową, aby uchronić się przed potencjalnym atakiem.

1940 – Zaczekaj na mnie, tato

Na Eight Street w New Westminster w Kanadzie młody Warren „Whitey” Bernard biegnie za swoim maszerującym ojcem. Zdjęcie zostało zrobione tuż po wypowiedzeniu przez Kanadę wojny III Rzeszy.

Obejrzyj pięć ostatnich zdjęć na następnej stronie.

Strona 2/3