Wszystko, co musisz wiedzieć o nadciśnieniu

nadciśnieniu

Jakie są zagrożenia dla zdrowia związane z wysokim ciśnieniem krwi?

Ciśnienie krwi jest jedną z pierwszych rzeczy, które lekarz bada w przypadku stresu, chorób sercowo-naczyniowych lub problemów z nerkami. Ponad 25 procent mieszkańców Wielkiej Brytanii ma nadciśnienie. W większości przypadków już niewielka zmiana stylu życia może mieć wystarczający wpływ na obniżenie ciśnienia krwi. W innych przypadkach konieczne może być leczenie farmakologiczne. Jednak jaką tak naprawdę rolę odgrywa ciśnienie krwi? Czym grozi, gdy jest zbyt wysokie? Powiemy ci wszystko, co musisz wiedzieć.

Nadciśnienie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Ciśnienie skurczowe i rozkurczowe

Twoje serce z pewną siłą pompuje krew do tętnic. To z kolei powoduje nacisk na naczynia krwionośne; tym właśnie jest ciśnienie krwi. Lekarz zawsze mierzy ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Pierwsza (wyższa) liczba oznacza ciśnienie skurczowe, czyli siłę, z jaką serce pompuje krew. Druga (niższa) liczba mówi o ciśnieniu rozkurczowym. Powstaje ono, gdy serce się rozkurcza.

Nadciśnienie

– Średnio ciśnienie krwi wynosi około 120/60, ale może wzrosnąć, na przykład podczas ćwiczeń lub napięcia – wyjaśnia gazecie Nu.nl  dr Edwin de Vaal. – Gdy ciśnienie skurczowe przekracza 140, mówimy o nadciśnieniu. Kiedy utrzymuje się ono przez dłuższy czas, naczynia krwionośne ulegają zużyciu. Nie powoduje to natychmiastowych problemów zdrowotnych, ale może zwiększa ryzyko ich wystąpienia w przyszłości. W większości przypadków ludzie dowiadują się, że mają wysokie ciśnienie krwi przez przypadek, gdy idą do lekarza w zupełnie innym celu. Jeśli podczas wizyty ciśnienie skurczowe okazuje się zbyt wysokie, mierzy się je ponownie kilka tygodni później. Wynika to z faktu, że pojedyncze sprawdzenie jest jedynie migawką i niekoniecznie musi odzwierciedlać stan faktyczny. Pacjent mógł być w danym momencie zły, przestraszony lub zestresowany.

Przejdź do następnej strony, aby dowiedzieć się więcej na temat nadciśnienia i związanych z nim zagrożeń dla zdrowia.

Strona 1/2