Oto 4 wczesne objawy choroby Alzheimera, na które należy zwrócić uwagę

Objawy

Ważnym aspektem tej choroby jest to, że zaczyna się powoli i pogarsza się z czasem. Oto kilka objawów, które pomogą Ci rozpoznać chorobę Alzheimera:

  • Utrata pamięci: Jest to najczęstszy objaw. Ludzie zaczynają mieć problemy z zapamiętywaniem nowych informacji. Zaczynają na przykład zapominać o niedawnych wydarzeniach lub rozmowach. Pojawiają się również problemy z czytaniem, mówieniem, pisaniem i matematyką.
  • Funkcje poznawcze: Zdolność myślenia, oceniania/decydowania i rozumienia jest powoli tracona. Podejmowanie inicjatywy i niezależne działanie zaczyna być trudne. Umiejętności społeczne zaczynają się pogarszać, a ludzie mogą tracić orientację co do czasu i/lub miejsca.
  • Utrata kontroli nad rzeczywistością: Pacjenci z chorobą Alzheimera mogą stać się podejrzliwi lub paranoiczni. Połowa wszystkich pacjentów ma urojenia: przekonania, które nie są zgodne z rzeczywistością. Z powodu paranoi i podejrzeń pacjenci mogą myśleć, że zostali okradzeni lub okłamani przez swoich partnerów lub opiekunów. Częstym objawem są również halucynacje.
  • Problemy z codziennymi czynnościami: Czynności, które zawsze były najbardziej naturalną rzeczą na świecie, są teraz wykonywane z większą trudnością i niezdarnością. Jednocześnie wspólne relacje społeczne mogą pozostać nienaruszone przez długi czas. Dlatego też na zewnątrz może się wydawać, że wszystko jest w porządku.

.

Leczenie

Nadal nie ma lekarstwa na chorobę Alzheimera, ale istnieją pewne leki i terapie, które mogą pomóc nieco ułatwić życie pacjentom. Istnieją leki, o których mówi się, że hamują wczesną postać choroby Alzheimera, ale opinie na ich temat są podzielone. Kilku lekarzy twierdzi, że skutki uboczne leków są większe niż ich hamujący wpływ na chorobę mózgu. Terapia polega głównie na wsparciu i wskazówkach i koncentruje się na pytaniu: „Jak możemy upewnić się, że pacjent czuje się najbardziej komfortowo i bezpiecznie?”. Celem jest upewnienie się, że pacjenci mogą żyć w domu tak długo, jak to możliwe. Mówi się, że osoby z chorobą Alzheimera funkcjonują lepiej, gdy nadal mieszkają w domu.

.

Źródło: Hersenstichting, NHS | Image: video still, YouTube

Strona 2 z 2

.