Nadaktywny pęcherz w zimie? Oto dlaczego zimno sprawia, że zaczynasz oddawać mocz

pee

To dlatego ciągle biegasz do łazienki

Może zauważyliście to już wcześniej, a może będzie to dla Was rewelacja; kiedy na dworze robi się zimno, musimy częściej korzystać z łazienki. Jaki jest więc powód naszych częstszych wizyt w łazience zimą?

Naczynia krwionośne

Chociaż naukowcy nie zdecydowali się na jedno ostateczne wyjaśnienie, jedna z opcji ma coś wspólnego z twoimi naczyniami krwionośnymi. Kiedy robi się zimno, twoje naczynia krwionośne zwężają się. I oczywiście, gdy coś się zwęża, w środku będzie mniej miejsca. Oznacza to, że twoja krew nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie płynąć. Twoje nerki będą ciężko pracować, aby usunąć wodę z krwi, umożliwiając przepływ krwi przez wąskie naczynia krwionośne. Ale ta woda też musi gdzieś płynąć. Tak więc woda zostanie przeniesiona do twojego pęcherza. I tam spowoduje to nieodpartą chęć siusiania.

Pęcherz moczowy

Gdy masz wrażliwy pęcherz, będziesz już odczuwać potrzebę częstszego siusiania. W zimie, kiedy jest zimno, twój pęcherz będzie się nieco bardziej zaciskał z powodu temperatury panującej na zewnątrz. Spowoduje to jeszcze częstsze uczucie pełnego pęcherza, a wraz z tym częstszą potrzebę siusiania. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku kobiet w okresie menopauzy.

Mieszane sygnały

Inne możliwe rozwiązanie podają naukowcy z Belgii. Twierdzą oni, że w naszej skórze znajdują się małe receptory, które śledzą temperaturę wokół nas. Kiedykolwiek poczujemy, że jest zimno, dadzą znać naszemu mózgowi, powodując, że doświadczymy uczucia zimna. Ale ostatnie badania wykazały, że te czujniki temperatury odgrywają również rolę w sygnałach, które mówią nam, kiedy nasz pęcherz jest pełny. Czasami te dwie wiadomości (zimno i pełny pęcherz) mieszają się, co powoduje, że biegniemy do łazienki, podczas gdy tak naprawdę jest nam po prostu zimno.

Wszystkie te teorie wymagają jeszcze dalszych badań, ale jeśli już wcześniej podejrzewałeś, że to właśnie zimno jest odpowiedzialne za Twoje nawyki związane z siusianiem, możesz mieć rację!

Przeczytaj także: Dowiedz się dlaczego zimno może być dla Ciebie dobre

Source: Margriet, NCBI | Image: Unsplash, Giorgio Trovato