Oto dlaczego nie powinno się codziennie jeść drobiu

1. Za dużo białka

Idealnie około 10 do 35 procent dziennego spożycia kalorii powinno składać się z białka. Spożywanie jego zbyt dużej ilości powoduje, że organizm gromadzi go w postaci tłuszczu. Oznacza to, że zwiększa się masa ciała, co prowadzi do podwyższonego poziomu lipidów we krwi. Codzienne spożywanie dużego kawałka kurczaka przyczynia się do zwiększenia konsumpcji białka, więc warto mieć na to oko.

2. Podwyższone ryzyko chorób serca

Spożywanie  zbyt dużej ilości drobiu może prowadzić do podwyższonego poziomu cholesterolu. Nie jest zaskoczeniem, że ma to związek z chorobami układu krążenia. W ten sposób spożywanie kurczaka i innych produktów bogatych w białko pośrednio zwiększało ryzyko problemów sercowo-naczyniowych – problemów zdrowotnych, które mogą prowadzić do śmierci.

3. Problemy z utrzymaniem wagi

Spożywanie zbyt dużej ilości białka zwierzęcego, na przykład drobiu, może utrudniać utrzymanie prawidłowej wagi. Według The Huffington Post osoby, które potrafią obejść się bez mięsa, czyli wegetarianie, pescatarianie, weganie lub fleksitarianie, mają zwykle niższe BMI niż osoby, które codziennie jedzą mięso.

4. Większa szansa na zatrucie pokarmowe

Obróbka drobiu jest zawsze kłopotliwa. Jeśli mięso nie jest dobrze ugotowane lub jeśli warzywa mają kontakt z surowym kurczakiem, możesz narazić się na salmonellę lub kampylobakteriozę. Bakterie te są znane ze szkodliwego wpływu na organizm ludzki, ponieważ mogą prowadzić do poważnych chorób. Szczególnie istotne jest dla osób z grupy ryzyka, czyli osób starszych, dzieci i osób w ciąży, aby za wszelką cenę uniknąć tego typu zakażenia.

5. Wzrost oporności na antybiotyki

Wśród hodowców drobiu powszechną praktyką jest stosowanie antybiotyków na zwierzętach hodowlanych. Jedząc takiego kurczaka, ludzie mogą stać się oporni na te antybiotyki. Stanowi to oczywiście bardzo realne ryzyko, gdy ma się do czynienia z infekcją i należy przyjmować antybiotyki. Jest szansa, że lek nie zadziała tak, jak powinien.

Czy powinno się zatem całkowicie wyeliminować drób z diety? Nie, ale należy pamiętać, że zróżnicowana dieta jest znacznie korzystniejsza dla zdrowia.

Strona 2/2

Czytaj także: Tata i syn robili to samo zdjęcie co rok przez 27 lat, ostatnie jest szczególnie wzruszające

Chcesz zapoznać się z tym artykułem później? Przypnij go do Pinterest!

Źródło: Little Things | Zdjęcie: Pexels, Harry Dona