Nielegalne zdjęcia, których nie wolno umieszczać w Internecie w Chinach

Polityka

Wiele usuniętych obrazów nie będzie zaskoczeniem, na przykład zdjęcia przedstawiające przemoc w kraju, karykatury przywódców rządów, które wyglądają na poniżające i zdjęcia lotnicze z protestów. Mimo to te obrazy są często bardziej niewinne, niż można by przypuszczać. Dosłownie wszystkie zdjęcia chińskich przywódców politycznych zostały zakazane. Mogą być publikowane tylko na oficjalnych stronach internetowych. W przypadku innych treści medialnych są bardziej ostrożni, ponieważ prywatne firmy są odpowiedzialne za egzekwowanie wytycznych państwowych. Po tym, jak prezydent Xi Jinping pozbył się limitu kadencji, litera „n” została zakazana. Wynika to z faktu, że odnosiła się do symbolu matematycznego, którym go ośmieszano.

Kubuś Puchatek

Komunistyczna Patia Chin jest, delikatnie mówiąc, wrażliwa na żarty polityczne. Kiedy zdjęcie byłego prezydenta USA, Baracka Obamy, i Xi Jinpinga zostało porównane do Kubusia Puchatka i Tygryska i szybko zyskało na popularności w 2013 roku, miś został usunięty z chińskiego Internetu. Według Charliego Smitha, współzałożyciela GreatFire.org i kampanii na rzecz wolności informacji, ban na Kubusia Puchatka może być najsłynniejszym przykładem cenzury postaci z kreskówek, ale z pewnością niejedynym. Przykładowo, nadmuchiwana żaba o wysokości 22 metrów również została zakazana po porównaniu jej z byłym prezydentem Jiang Zeminem. Ponadto zakazano żółtych gumowych kaczek, ponieważ wykorzystano je w rekonstrukcji zdjęcia Tank Mana.

Powody

Cenzura idzie o krok dalej. Zakazane są, między innymi, zdjęcia palących się świec podczas corocznych wydarzeń, takich jak rocznica masakry na Placu Tiananmen. Zniknęły również mniej dosłowne odniesienia, takie jak obrazy kart do gry z tekstem „8964”, ponieważ może to odnosić się do 4 czerwca 1986 roku. Idąc krok dalej, od śmierci Liu Xiabao w lipcu 2017 roku cenzurowane są obrazy pustych krzeseł. Wszystko dlatego, że Liu został uhonorowany pustym krzesłem podczas ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla w 2010 roku, w której nie mógł uczestniczyć, ponieważ nie mógł opuścić kraju.

Język chiński

Edycja zdjęć odgrywa ważną rolę w walce z cenzurą. Przesłanianie obrazu przy jednoczesnym zachowaniu czytelności dla internautów stanowi największe wyzwanie. Dużym sprzymierzeńcem jest język chiński. Wiele słów ma tę samą pisownię, ale znaczenie zależy od wymowy. Pozwala to na grę słów. Przykładem jest słynne utworzenie „konia z trawy błotnej”. Pomimo podwójnego znaczenia słowo stało się popularne bez ocenzurowania. Nie każda gra słów może jednak jej uniknąć. Dwa tygodnie przed rocznicą wydarzeń na Placu Tiananmen zdjęcie przedstawiające napój alkoholowy baiju doprowadziło do aresztowania, ponieważ słowo to brzmi jak cyfry osiem i dziewięć. „Mi tu” również szybko zostało ocenzurowane ze względu na podobieństwo do „Me Too”. Zamiast „mi tu” w całym Internecie pojawiły się „króliczki ryżowe”, ponieważ oznaczają to samo.

Mimo to Smith stara się patrzeć pozytywnie. Rozwój technologiczny sprawia, że jest coraz więcej przestrzeni na obejście cenzury. Przyczynia się do tego zwłaszcza rozwój mediów społecznościowych, które w dużym stopniu opierają się na wykorzystaniu obrazów. Może jednak Kubuś Puchatek wróci do chińskiego Internetu w innej formie….

Strona 2/2

Czytaj także: Mąż chce się rozwieść z żoną po dokonaniu dziwnego odkrycia na rodzinnym zdjęciu.

Chcesz zapoznać się z tym artykułem później? Przypnij go do Pinterest!

Źródło: Artsy | Zdjęcia: Pexels Inna Lesyk, Youtube

Array