9 codziennych nawyków, które może zmniejszyć ryzyko demencji

Według badań poniższe nawyki mogą pomóc zmniejszyć ryzyko demencji

Demencja jest ciężką chorobą, nie tylko dla osoby przez nią przechodzącej, ale także dla wszystkich bliskich jej osób. Niestety, obecnie niewiele można zrobić, aby wyleczyć tę chorobę, dlatego skupiamy się na tym, jak jej uniknąć. Przeprowadzono wiele badań na ten temat. Poniższe codzienne nawyki mogą pomóc zmniejszyć ryzyko demencji.

Kontakty społeczne

Unikanie samotności to jeden ze sposobów na zmniejszenie szans na rozwój demencji. Nawet krótkie chwile z przyjaciółmi, rodziną, współpracownikami, sąsiadami, znajomymi z klasy czy siłowni, zarówno osobiście, jak i przez telefon, mogą znacznie zmniejszyć poczucie samotności, niepokoju i depresji.

Gry logiczne

Być może najłatwiej osiągalny nawyk, niemniej jednak ważny. Aktywność umysłowa pozwala utrzymać mózg w sile i sprawności. Można to zrobić z pomocą łamigłówek i gier lub pracując nad zapamiętaniem jak największej liczby szczegółów z danego dnia. Mogą to być listy zakupów, numery telefonów, harmonogram… spróbuj zmusić mózg do pracy, zamiast za każdym razem sięgać po kalendarz.

Odpowiednia ilość snu

Zapewnienie wystarczającej ilości snu jest oczywiście jedną z najlepszych rzeczy, jakie można zrobić. Głęboki sen pomaga „uporządkować” mózg. Badania pokazują bezpośredni związek między wystarczającą ilością snu a zmniejszonym ryzykiem rozwoju demencji lub choroby Alzheimera.

O kolejnych nawykach, które mogą pomóc, przeczytasz na następnej stronie.

Strona 1/2