9 codziennych nawyków, które może zmniejszyć ryzyko demencji

Tworzenie muzyki

Nigdy nie jest się za starym, aby zacząć tworzyć muzykę. Badania pokazują, że nauka gry na instrumencie muzycznym może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji. Być może twoim marzeniem zawsze było grać na gitarze lub masz przeczucie, że drzemie w tobie perkusista: znalezienie muzycznego hobby może być niezwykle zdrowym nawykiem.

Wychodzenie na zewnątrz

Spacer na świeżym powietrzu bardzo dobrze wpływa na organizm. Pomaga myśleć bardziej pozytywnie, poprawia trawienie, stabilizuje ciśnienie krwi i wzmacnia układ odpornościowy. Wszystkie te korzyści zdrowotne mogą sprawić, że mózg nie pójdzie w złym kierunku. Załóż buty i w drogę!

Ćwiczenia oddechowe

Ćwiczenia oddechowe są często postrzegane jako nijakie, jednak nauka dowiodła, że mogą być niezwykle korzystne dla zdrowia. Uważność i ćwiczenia oddechowe pomagają zachować ostrość umysłu i aktywują określone części mózgu.

Zdrowe odżywianie

Zdrowe serce utrzymuje mózg w dobrej kondycji. Dlatego żywność, która jest dobra dla serca, odgrywa również rolę w utrzymaniu zdrowia mózgu. Zasady są proste: unikaj soli, tłuszczów nasyconych i przetworzonej żywności, zamiast tego wybieraj warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, orzechy, rośliny strączkowe, ryby i niskotłuszczowe mięso. Najlepiej też spożywać jak najmniej alkoholu, aby utrzymać serce i umysł w jak najlepszej kondycji.

Ćwiczenia

Energiczny spacer od czasu do czasu może zdziałać cuda dla zdrowia. Częste ćwiczenia i zdrowe odżywianie znacznie zmniejszają ryzyko dolegliwości związanych z wiekiem, w tym demencji.

Stymulacja poznawcza

Czy czasem czujesz, że nie wykorzystujesz w pełni swojej pamięci? W takim wypadku dobrym pomysłem może okazać się rozpoczęcie terapii stymulacji poznawczej. Brzmi skomplikowanie, jednak terapia ta oferuje łatwe ćwiczenia na pamięć i koncentrację. Często odbywa się w grupie. Wspólnie na przykład rozwiązuje się łamigłówki, zajmuje ogrodem, rozmawia o zainteresowaniach, piecze – wykonuje się wszelkiego rodzaju czynności, które pobudzają mózg, jednocześnie pozwalając uniknąć uczucia samotności.

Strona 2/2

Czytaj także: Przedstawiamy cztery objawy, wskazujące na chorobę Alzheimera

Chcesz zapoznać się z tym artykułem później? Przypnij go do Pinterest!

Źródło: Glamour | Zdjęcie: Pexels