Prawda czy fałsz: Czy można wytrenować się, aby polubić pewne pokarmy?

train like foods

Dowiedz się, czy faktycznie możesz zmienić swoje nawyki żywieniowe!

Każdy ma jakieś jedzenie, którego naprawdę nie lubi. Niezależnie od tego, czy jest to brukselka, oliwki, niebieski ser czy owoce morza; nie wszystkie potrawy smakują tak wspaniale, jak twój ulubiony posiłek. I to jest całkowicie normalne. Ale czasami ludzie twierdzą, że polubienie danego jedzenia to tylko kwestia treningu. Czy jest jakaś prawda w tej teorii?

Smak i zapach

Częścią ciała, która decyduje o tym, jakie pokarmy lubisz, a jakich nie, są Twoje kubki smakowe. To, ile masz kubków smakowych, zależy od Twoich genów. Niektórzy ludzie mają ich mniej, inni więcej. Jest to klucz do tego, jakie pokarmy smakują lub nie. Jeśli masz dużo kubków smakowych, zakwalifikujesz się do tzw. supertestera. Oznacza to, że potrzebujesz mniej, aby smakować więcej. Jeśli więc znasz kogoś, kto lubi (jak Ci się wydaje) mdłe jedzenie, może to być spowodowane tym, że ma on więcej kubków smakowych niż Ty. Jeśli natomiast potrzebujesz dużo przypraw i soli, zanim cokolwiek poczujesz, być może nie masz zbyt wielu kubków smakowych.

Ale twoje kubki smakowe nie powinny otrzymać wszystkich zasług. Jedynym powodem, dla którego doświadczasz bogatych smaków, jest Twój nos. Kiedy jesz, duża część smaku jedzenia pochodzi z zapachu. Zauważysz, że kiedy uszczypniesz się w nos podczas jedzenia (lub kiedy jesteś przeziębiony), Twoje jedzenie nie będzie smakowało tak dobrze. Kiedy żujesz jedzenie, substancje chemiczne docierają do nosa i aktywują jego receptory. Następnie Twoje kubki smakowe i receptory w nosie współpracują ze sobą, aby określić dokładny smak i aromat jedzenia. A co za tym idzie, czy jedzenie, które spożywasz, smakuje Ci, czy nie.

Ekspozycja

Ale dlaczego lubimy pewne produkty spożywcze? Według eksperta naukowego Martijna Petersa, wszystko to wynika z ekspozycji. Kiedy dzieci mają dwa lata, potrafią już określić, czy lubią dany pokarm. Dzieje się tak z powodu pokarmu, który matka spożywała będąc z Tobą w ciąży. Kiedy płód jest jeszcze w macicy, wdycha płyn owodniowy. A ten płyn smakuje jak pokarm, który jadła matka. Karmienie piersią również naraża dziecko na pewne smaki, które pochodzą z pokarmu spożywanego przez matkę. Jeśli nie miałeś styczności z pewną żywnością przed ukończeniem drugiego roku życia, istnieje prawdopodobieństwo, że może ci ona nie smakować.

Ale ekspozycja w dzieciństwie nie jest jedynym powodem, dla którego lubimy lub nie lubimy pewnych pokarmów. Do żywności przywiązujemy wspomnienia, emocje, teksturę i zapach, które mogą wpłynąć na Twoje doświadczenie smakowe i decyzję o tym, czy coś lubisz, czy nie. Jeśli nie lubisz tekstury jedzenia, jeśli przypomina Ci ono coś, czego nie lubisz lub jeśli masz jakieś wspomnienia związane z jego zapachem lub smakiem, zmieni to sposób, w jaki patrzysz na to jedzenie. I to może umieścić to jedzenie na swojej liście „nielubianych”.

Wyszkol się

Więc jeśli twoje preferencje żywieniowe są związane z twoimi genami i ekspozycją, czy możliwe jest wytrenowanie się, aby coś polubić? Według Petersa, tak. Powodem, dla którego nie lubisz danego jedzenia, jest to, że jest ono dla ciebie nowe. Kiedy będziesz próbował tego typu jedzenia w kółko, bardziej się z nim oswoisz. Są jednak pewne etapy tego procesu. Jeśli najpierw włożysz coś do ust bez połykania, pozwolisz kubkom smakowym (i nosowi) przyzwyczaić się do smaku. Po pewnym czasie możesz spróbować połknąć jedzenie i będzie ono smakować bardziej swojsko. Prawdopodobnie nigdy nie polubisz tego jedzenia, ale przynajmniej będziesz w stanie zjeść je bez zgrzytania zębami!

Jedynym pytaniem, które należy sobie zadać, jest to, czy warto. Jeśli lubisz wszystkie warzywa oprócz jednego, to może lepiej jeść tylko to, co lubisz. Według Petersa, to i tak lepiej dla ciebie; powinieneś skupić swoją energię na jedzeniu rzeczy, które chcesz jeść, zamiast zmuszać się do jedzenia w pierwszej kolejności czegoś, czego tak naprawdę nigdy nie lubiłeś.

Przeczytaj także: Te pokarmy są dobre dla Twoich zębów i dziąseł

Source: HLN, Kookfans, BBC, Kids Health | Image: Unsplash, Randy Fath